V Den D 6. června 1944 byla zahájena největší obojživelná operace v dějinách vojenství. Z přístavů a zátok na jižním pobřeží Anglie vyplula mohutná armáda výsadkových plavidel a vyloďovacích člunů, vracející spojenecká vojska zpátky na evropský kontinent.
V létě 1943 byla německá armáda připravena k rozsáhlé ofenzivě. Jejím cílem bylo dobytí kurského výběžku, v němž Němci chtěli do pasti sevřít velké množství sovětských jednotek a vydláždit tak cestu k zásadnímu obratu, který by jejich protivníka definitivně srazil na kolena.
Vylodění na Saipanu roku 1944 bylo prvním obojživelným útokem amerických sil za druhé světové války, které podnikly síly dvou divizí. Saipan a Tinian ovládali Japonci již od roku 1914, žila zde silná japonská komunita a ostrovy byly považovány za nedílnou součást impéria.
Bitva u El Alameinu znamenala pro Británii za druhé světové války bod zlomu, po kterém se válečná štěstěna definitivně přiklonila na její stranu. V období mezi červencem a listopadem 1942 se tu odehrály tři dílčí bitvy, jejichž společným cílem bylo zastavení postupu Rommelovy armády k Suezskému průplavu.
Na konci května 1941 se stal severní Atlantik svědkem široce pojatých operací německého a britského válečného loďstva. Němci se snažili realizovat operaci Rheinübung, jež měla být největším výpadem proti britským námořním trasám za celou válku. Britové se snažili této operaci zabránit.
7. prosinec 1941 byl jedním z nejdůležitějších dní druhé světové války - dnem, který rozhodl o vstupu USA do války. Šest japonských letadlových lodí vrhlo celý svůj letecký arzenál ve dvou vlnách na špičkovou americkou flotilu v Pacifiku, dřímající v Pearl Harboru.
V květnu 1967 vypověděl egyptský prezident Násir ze země mírové jednotky OSN, rozmístěné od roku 1957 v Pásmu Gazy a na Sinaji. K hranicím s Izraelem přesunul velké uskupení vojsk a vydal rozkaz k uzavření Tiranské úžiny, s cílem zablokovat izraelský přístav Eilat. Jednalo se o kroky, které bylo možno interpretovat jako zcela zjevné přípravy na válku.
Německé vítězství nad Francií v roce 1940 šokovalo celý svět. Francie, evropská mocnost s jednou z největších armád světa, se v boji s německou branou mocí zhroutila za méně než sedm týdnů. Tajemství německého úspěchu spočívalo v důkladně promyšlené organizaci a taktice bleskové války.